על הספר – “אור בין האוקינוסים” מאת מ.ל. סטדמן

לספר הישן הזה הגעתי בעקבות ההמלצה של הספרנית שלי – אורית.

החגים היו בפתח, יום כיפור (צום  + ספרים) , נסיעה לחו”ל (טיול + ספרים) וכך אחד מחבילת הספרים שקיבלתי בספריה היה ספר זה.

הסיפור מתנהל בשנות העשרים של המאה הקודמת, קצב החיים איטי מהיום ודברים שניתן היה לעשות פעם אינם אפשריים היום.

הסיפור עוסק בטרגדיה, טרגדיה שמתגלגלת מאדם לאדם, ממשפחה למשפחה אבל למרות שהספר אוסטרלי ולא אמריקאי הוא מסתיים במעין גרסה של סוף טוב.

באותם ימים מכשירי G.P.S לא היו קיימים אפילו בחלומות, לרשותם של יורדי הים היו מגדלורים אשר סימנו להם על איזורי סכנה בלב הים, על אחד מהם אי קטן או שמא מצוק    בשם ג’אנוס רוק בנקודת המפגש בין האוקינוס ההודי לדרומי מתנהל סיפורנו.

את המגדלור מתפעל טום שרבורן גיבור מלחמת העולם הראשונה שכמו רבים החוזרים מן המלחמה נעטף בשתיקה על הקורות אותו באותם הזמנים, אתו נמצאת אשתו אליזבת ושניהם חיים על האי בבדידות מזהרת, פרט לביקור תקופתי  אחת לכמה חודשים של ספינת אספקה קטנה שאותה מתפעלים שני אנשים.

השנים חולפות על הזוג על האי המבודד והם  מנסים להוליד ילדים ושלושה נסיונות מסתיימים בהפלה ובקבורת  הוולדות המתים,  מספר ימים לאחר ההפלה השלישית הם שומעים קול תינוק צורח, בתחילה ברור להם שזה תעתוע , מהיכן יגיע תינוק לאי?, אבל כשהם מתקרבים למקור הרעש  מסתבר להם שסירה נסחפה אל החוף, עליה גבר מת ותינוק חי שמסתבר בהמשך שזו תינוקת.

אליזבת מתאוששת מההלם שבגילוי התינוקת ומשביעה את בעלה שהם משתיקים את האירוע, קוברים את הגבר, מעלימים את הסירה, ומכשמגיעה סירת האספקה לביקור התקופתי הם מבשרים לצוות שנולדה להם בת ומכאן מתחיל הסיפור, הנוגע בתינוקת, בהורים המאמצים המתחזים להורים הביולוגים ובני משפחתם, לאמא הביולוגית ומשפחתה, לשני הימאים של ספינת האספקה , בכסף , הרבה כסף, ומה עושים בסוד הנורא שכולם חושבים שהתינוקת מתה ובעוד היא חיה בזהות חדשה, זהות מזויפת.

בכדי לא לקלקל לקוראים העתידיים של הספר לא אספר על המשך העלילה אבל קל לי לומר שמאד נהניתי מקריאת הספר ואני ממליץ עליו בחום,  קראו ותהנו.