מחקר (לא) מדעי על האהדה לישראל באירופה

לאחרונה נסעתי להולנד,שני דברים הטרידו אותי טרם הנסיעה: הקור והאהדה לישראלים שרוחשים האירופים אם בכלל.

בקשר למזג האויר – אשתי כבר מזמן הוכיחה לי שבכל נסיעה היא מצליחה להביא איתה את השמש מישראל , אכן דבר שקרה במידה מסוימת, הקור לא היה נורא כל עיקר.

בנושא האהדה לישראל ואם ארגיש כנטע זר, הייתי מאד מוטרד,  כל האמירות שישראלים הורגים ילדים, טובחים באזרחים תמימים, מוציאים להורג ללא משפט הייתי בטוח שמשאירות משקע של אנטיפתיה בלב האירופאי הממוצע.

איך אומרים הגשש? התאכזבתי לטובה, נתקלתי רק באהדה רבה, נכון אני מדבר על עשרים שלושים אנשים שאולי למחקר זו כמות שולית אבל בכל זאת.

שיא השיאים היה ללא ספק מצרי שירד להולנד וקרא לאשתי “את בת דודה שלי”, אשתי שלא הבינה מי זה הבן דוד החדש שנולד לה התעשתה חיש קל משזה הזדהה בפניה כמצרי ואמר שהוא מזהה אותה כישראלית, שיבח את ישראל וחזר ואמר שהוא מצרי בליבו ומצרי במוחו, הצטלמנו למזכרת ונפרדנו בחיבוקים.

בנסיעה ברכבת מאמסטרדם פנתה אלינו אשה ושאלה באיזה שפה אנו מדברים? ענינו שעברית והיא סיפרה כשדמעות בעיניה שלפני כארבעים שנה הייתה מתנדבת בקיבוץ בארץ , היה לה חבר ישראלי שהם נפרדו לאחר שלא הסכימו באיזה ארץ יחיו, אפילו את נויאבה זכרה.

הגעתי לבנין משרדים ענק וביקשתי להיפגש עם מנהל פרוייקט בתחום המחשבים, פקידת הקבלה שבתחילה לא הבינה מה אני רוצה מהחיים שלה ועוד שהגעתי מבלי שנקבעה לי פגישה מראש, שינתה דעתה עת סיפרתי לה שאני תייר ישראלי, נזכרה שיש לה משהו מן השורשים היהודים, זימנה את הבכיר בפרויקט שהתענינתי בו, הלה שאל אותי אם אני באמת מישראל כמובן עניתי בחיוב ובחיוך שאל אותי אם אני שמגיע מארץ שטופת בעיות באמת מתענין בחידושים מעולם המחשבים, בחיוך הזמין אותי לבית הקפה שבבנין, סיפר לי שהוא בפגישה עם מישהו אבל נתן לו לשתות ושיתיבש (מילה שלי), ישב איתי חצי שעה ולבסוף הראה לי רובוט שתפקידו ל”רוץ” לכל מקום שיש בו בעיה ומי פיתח אותו? חברה צעירים שהיו קצינים בצהל ועכשיו מכרו את החברה שלהם למיקרוסופט, הוא טרח והסביר לי שבצה”ל  הרובוט הזה מפטרל במקומות רגישים, דעתו על ישראל הייתה ברורה.

ועוד ועוד פגישות עם גרמני, עם יהודיה הולנדית בת 80 פלוס ועוד ועוד כולם אוהדי ישראל.

אולי אנו פאראנוידים  בקשר לאירופיים?