פיטר מייל – האיש שמימש את החלום

מזה שנים רבות פיטר מייל הוא מושא החלומות שלי, תמיד קינאתי בו, תמיד קינאתי באלה שידעו לממש את החלום שלהם ו”שישרפו כולם”, פיטר מייל גם הגשים את החלום וגם זכה להצלחה, אפילו הצלחה גדולה מדי.

מי זה פיטר מייל   שאני מדבר עליו בקנאה כזו?

פיטר מייל בחור אנגלי כמוני כמוך שבשנות הארבעים לחייו החליט שנמאס לו משגרת יומו, מהקור האנגלי, מהעבודה השגרתית והחליט לנטוש ולעבור לפרובנס שבצרפת .

עבר לאחד הכפרים ובנה את ביתו.

את אשר עבר עליו כתב בספר שנקרא “שנה בפרובנס” , ספר בין 12 פרקים אחד לכל חודש  בשנה ובראש כל פרק תפריט של מאכל מסורתי מפרובנס המתאים לעונת השנה, הספר הפל ללהיט ין לילה ונמכר במאות אלפים כותרים מסביב לגלובוס, כוחו של הספר – בפשטותו, סיפור בנאלי על שיפוץ האסם חשף את הקוראים לאנשים שעזרו לו במלאכה, על אורחות חייהם והכל בחביבות ללא טיפת מרמור.

הספר יצר באזז עולמי לגבי חבל פרובאנס, תירים זרמו למקום ולא התביישו לדפוק על דלתו של הסופר ולבקש חתימה, כל כך טרטרו עד שנאלץ לגלות לארה”ב .

גם אני נשביתי בקסמו של הספר ובקסמו של חבל פרובנס, ביקרתי לא פעם בחלקת אלוהים הקטנה הזו, הנופים המרהיבים, הכרמים, היינות, פרחי הלבנדר הסגולים , גן עדן, אם אני יכול להמליץ על יעד לטיול, אני ממליץ על חבל פרובנס , לא משנה להיכן תטיילו שם – תהנו .

הצטערתי לשמוע שפיטר מייל נפטר השבוע , את הביטוי העברי , “מנוחתו עדן” אפשר להמיר ל”מנוחתו פרובנס”.

נוח בשלום על משכבך פיטר מייל ונשמתך תרחף מעל פרובנס עם רוחות המיסטראל, תדהר עם הסוסים הלבנים של מחוז קאמארג, תשתה פאסטיס באקס-אן-פרובנס, תשחק פטאנק בגנים הציבוריים, תרחף בכרמים של שאטונף פאפ, תלגום יין בכל יקב, תתבשם מיופים של פרחי הלבנדר ואיך לא תתבשם בריחם.

חדל על דאבדין.