מינכן ואני

אחת התקופות המרתקות אותי בהיסטוריה הן שנות השלושים במאה הקודמת,  העידן של עליית הנאצים לשלטון בגרמניה.

לא פעם שאלתי את עצמי כיצד זה קרה ? , כיצד זה קרה לגרמנים אומה מודרנית, מובילה בתחומים רבים בטכנולוגיה, רפואה , תעשיה ומה לא, כיצד גלשו מיליונים רבים כאיש אחד אל שאול תחתיות , אל ביוב ההתנהגות האנושית?, כשאלת המשך שאלתי את עצמי אם הדבר יכול לחזור ? , בגרמניה, במקום אחר?.

כמה שהתעניינתי,  קראתי, שוחחתי עם גרמנים לא הצלחתי להשיב לעצמי תשובה, יש כמובן את התשובות הקלסיות, ההשפלה שבתבוסה במלחמת העולם הראשונה, המשבר הכלכלי, הצייתנות שבאופי הגרמני אבל לא חשתי שאלו הן הנקודות שהובילו את ההתדרדרות, אולי הן תרמו בדרך אבל לא התניעו את התהליך, גם כרגע אין לי לעצמי תשובה שהיא בשבילי “התשובה” .

לאחרונה הייתי מספר ימים במינכן, בירתה של באווריה (אחת המדינות המרכיבות את גרמניה שהיא כידוע מדינה פדרטיבית {בסגנון ארה”ב } ), השם באווריה שגור על לשוננו בזכות ה”קרם באווריה” , פסטיבלי הבירה עם כוסות הבירה הגדולות והמלצריות בתלבושת המסורתית עם חצי חזה בחוץ, אבל מינכן הייתה ערש המפלגה הנאצית, במינכן היא “יצאה לדרך” בפוטש הידוע בבית הבירה  בהובלת הצורר אדולף היטלר , לא רחוק משם הוא נכלא ושם הוא כתב את “מיין קאמפף” .

עם הידע הזה והתחושות הללו נחתתי לאחרונה במינכן,  כתחנה בדרך ליעד אחר במדינה אחרת.

בשבילי שאני שריד למשפחה שרובה נספתה בשואה היה הביקור במינכן ביקור של נצחון  קטן על הנאצים, הם נעלמו (ברובם) ואני חי וקיים.

החלטתי להמשיך את הנצחון הקטן שלי  נסעתי   למרומי האלפים הבאווריים ל”קן הנשרים” טירת הנופש של היטלר , שלשם הגיע , לנפוש , לנוח, להמשיך לתכנן את מסעות הרצח שלו.

היטלר כבר איננו, גם קן הנשרים כבר לא (האמריקאים פוצצו אותו בכדי שלא ישאר “אתר מורשת” ) מעט תיירים מגיעים לשם, “דווקאים” כמוני שבאתי לשם עם דגל ישראל, סתם תיירים ואני מניח שגם גרמנים שמתרפקים על ה”ימים הטובים ההם”.

נכון בגלל קוצר הזמן ( המשחק של מכבי  באינסברוק חיכה לנו ) ויתרנו על ההגעה עד לקן הנשרים עצמו אלא רק עד לאוטובוסים המורשים להגיע לשם בנסיעה קצרה , אבל התרשמנו מהנוף המרהיב ומהידיעה שהיטלר רואה אותנו אצלו בחצר האחורית ומתהפך בקברו (כנראה באיזו מעבדה ברוסיה).

חזרתי לארץ, חזרתי למציאות של ימינו ,הרמטכ”ל האירני החדש (ברכות למינוי) העריך שלישראל יש מקסימום עשרים וחמש שנים להתקיים, לו הייתי יכול הייתי מזמין אותו לבקר בקן הנשרים ולומר לו את הידוע מראש “גדולים ממך ניסו ולא הצליחו” נסה לך משימה אחרת שתיטיב עם אירן.