על עובדות סוציאליות רבות ועפרה ארן אחת

באופיי אני מזדהה עם החלשים, עם אלה שנשארו לצידי הדרך במרוץ המטורף של החיים , לא חשוב אם הם האשמים במצבם או שנולדו למציאות קשה.

למען האמת אחרי המילים החמות וההשתתפות בצער אני עושה מעט מאד אם בכלל לטובת החלשים ומי שעושה זאת (גם) עבורי הם בעיקר העובדים הסוציאליים, כמובן בשם תקינות השפה השתמשתי בלשון זכר אבל האמת שרוב המוחלט של העובדים הסוציאליים הן נשים ולכן בהמשך אומר עובדות סוציאליות ובפני העובדים הסוציאליים אני מתנצל מראש.

רובנו נחשפנו לראשונה לדמות העובדת הסוציאלית בסרט “סלאח שבתי” שם גילמה גילה אלמגור  את העובדת הסוציאלית המטפלת במשפחת שבתי ומייצגת את המפגש בין ישראל הראשונה והשנייה.

את השם “הנרייטה סאלד” מעטים זוכרים, יש שיקשרו  את השם לספינת המעפילים בשם זה , נכון אבל הנרייטה סאלד הייתה העובדת הסוציאלית הראשונה בארץ  , תפקיד שמילאה בין שלל תפקידיה.

אם נחזור להיום אזי העובדות הסוציאליות מטפלות בכל גווני הקשת של החלשים שבינינו, משפחות הרוסות, קשישים עריריים, מובטלים, מוגבלים ,חולים,  מכל הדתות, מכל המוצאים בכל השפות, הן נמצאות בקו החזית מול החלשים. 

חוויה אישית  שלי מהמקצוע נמשכה שניות והתרחשה לפני 25 שנים במסדרונות בית חולים בו אושפז אבי ז”ל, נפטר קשיש (במסדרון כמובן, סליחה על הציניות) ואשתו ישבה ליד מיטתו ולצידה עובדת סוציאלית, אני זוכר את מילותיה  של האלמנה החדשה “שישים שנים אנו יחד, אין לי אף אחד, לאן אלך ?, מה אעשה ?” , כמובן שכבר חלפתי על פניהן, לא שמעתי את התשובה, לא חשוב, מה שחשוב שמי שהייתה עם הקשישה הייתה העובדת הסוציאלית, “חבר (עו”ס) ניכר בשעת צרה”.

הפער בין הציפייה מהעו”סית לבין יכולת הנתינה שלה הוא עצום וולא פעם הדבר גורם להתפרצות של הפונה (ביטוי מכובס שלי) והגיע אפילו עד לרצח.

ובאותה הנשימה קיים גם פער  ציפיות בנושא תיגמול העו”סיות , האם הן מתוגמלות ביחס לפועלן ?, לעמידה מול קשיים מדי יום ביומו ?, לסכנת הנפשות  שבה הן פועלות?, קטונתי, רק שלא נגיע למצב המגוחך שלכל עו”סית תהיה מטפלת עו”סית שתעזור לה בתפקודי היום יום. 

ה”שכנה” שלי עפרה ארן יוצאת היום לגמלאות (סימן שהיא בדיוק בת 20) , עפרה היא עובדת סוציאלית מזה שנים, מנהלת, מלמדת , מקימה דורות של עובדות סוציאליות.

אני משוכנע שנולדים עובדים סוציאלים, לא מגיעים למקצוע במקרה, וכמו שנולדים עובדים סוציאלים גם דוהרים אל השקיעה ככאלה, לא מאמין שעפרה תקנה חכה ותלך לדוג בים, היא תמצא דרך לעזור למי שתוכל .

בהצלחה עפרה וגם תודה.