יום הולדת לארה”ב

ברביעי ליולי ארה”ב חגגה יום הולדת, מזל טוב.

ארה”ב היא מעצמה, אם היא מתקררת אנחנו מתעטשים, עד כדי כך רבה השפעתה עלינו.

זכורה הבדיחותא של לוי אשכול המנוח שהיה ראש ממשלה וסיפרו לו שיש בצורת , נבהל אשכול ושאל “איפה?, “בנגב” ענו לו, חייך אשכול ואמר “נרגעתי , חששתי שזה קורה בקנזס” ( אסם התבואה של ארה”ב וגם ישראל).

כילד קטן “אמריקה” כפי שקראנו לה הייתה מושא חלומות, משהו בלתי נתפס שנמצא אל מעבר להררי החושך, באותה תקופה נסיעה לרעננה (מת”א) הייתה נושא שמתכוננים אליו שבועיים ונסיעה לארה”ב הייתה דבר שלא קיים.

גדלנו על המושג “תפס אמריקה” שמשמעותו הגיע למצב “גדול מהחיים”, בית ענק, מכונית ארוכה, עושר בלתי נדלה, הצלחה בכל מה שנוגעים.

אני זוכר את הדודים באמריקה, אותם קרובי משפחה רחוקים שחיים בארץ החלומות ומפעם לפעם מגיע מהם מכתב בדואר אויר כשבשולי המעטפה צבע לבן, כחול, אדום כצבע הדגל האמריקאי, יתרה מכך יום אחד קיבלנו הודעה שהדוד מאמריקה שלח לנו חבילת סיוע ובה צלוחית ריבה, קצת סוכר , תה וקפה, אבא שלי נעלב עד למאד,  יותר חבילה כזו לא נשלחה.

עם השנים התבגרנו כולנו, זוהרה של ארה”ב החל להתעמעם , תפיסת המציאות שלנו השתנתה ואפילו הגעתי לארה”ב לביקור, חוויה, ניו יורק הפחידה אותי, הייתה עבורי גדולה מדי, סואנת מדי , רועשת מדי, שמחתי להתקפל ממנה, עם השנים ועם הביקורים הנוספים יחסי לניו יורק השתנה, למדתי לאהוב אותה, ליהנות מהדינמיות שלה, ליהנות מהקצב שלה, היום אני מחכה לביקורי הבא בארה”ב (ב”ה כמובן).

ואינני יכול שלא לסיים במעט פוליטיקה ממש על קצה המזלג.

יש לנו נשיא אוהד בצורה חריגה מאד על גבול הנס, למה ממשלתנו (ימנית) לא יודעת לנצל את ההצלחה ולבנות בין מעלה אדומים לירושלים כשבדרך מפנים את חאן אל אחמר (שיש אישור מבית משפט לפנותם) על מנת ליצור רצף התיישבותי?. 

למה לא בונים בין גוש עציון לבית בית שמש על מנת ליצור עוד רצף התיישבותי?, להזכירנו הציונות תמיד נבנתה על עוד דונם ועוד דונם, עוד עז ועוד עז.

האם איננו מזניחים את המפלגה הדמוקרטית ? , מפלגה הרפובליקנית בשלטון היא לא דבר נצחי.

האם בשם שמירת הקואליציה עם החרדים בישראל איננו מתנכרים לקהילות יהודיות רבות בארה”ב שאינן אורתודוקסיות?.

כך או אחרת ברכות למעצמה המסמלת את החופש, את הכבוד לאזרח, לא במקרה צירפתי את התמונה של פסל החרות הניצב בכניסה לניו יורק ארה”ב, פסל שסימל לרבים את התקוה להגיע למקום שבו יהיו בני חורין וחיים חיי רווחה.