השר ישראל כץ והעיקרון הפיטרי

נסעתי לטייל בעמק האלה בשבת חורפית לפי לוח השנה ובשבת קייצית לפי השמש שהאירה את היום, טיול מומלץ , נופים יפים, אויר צלול ושקט שמדגיש את ההבדל בין ימי החול לבין השבת.

נסעתי בכביש המחודש שמוביל מכביש 1 (ת”א – ירושלים) לבית שמש, כביש רחב עם גדר הפרדה בין שני הנתיבים וכמי שזוכר היטב את הכביש הישן לא יכולתי שלא לברך את העושים במלאכה ובראשם ללא ספק שר התחבורה הקודם השר ישראל כץ.

אני ששיבחתי אותו לא פעם על פועלו , הכבישים בצפון הארץ, הרכבת התחתית בת”א, השמים הפתוחים בטיסות לחו”ל, רה הארגון בנמלים, חישמול הרכבת לירושלים קל לי לשבח אותו גם היום, אני מבין שהציניקנים שבינינו יוכלו למצוא נקודות כשל בכל פרויקט – האיחורים, הבזבוז שאכן קיימים אבל אנחנו בישראל לא בשוויץ ובסוף הדברים קורים.

אבל בעודי נוסע  לי מעדנות שמח וטוב לב בכביש רחב הידיים (בתמונה למעלה)  נזכרתי בעיקרון הפיטרי, לאלה מאיתנו שאינם בקיאים בפסיכולוגיה ארגונית  אספר על דר’ לורנס פיטר שכתב ספר שלם על הנושא ואחד העקרונות שקבע (ומכאן השם העיקרון הפיטרי) קובע ש”כל עובד מתקדם עד לנקודת חוסר הכישרון שלו”, לדוגמא בצבא מ”כ טוב מתקדם לתפקיד סמל מחלקה, מצליח מתקדם להיות מ”מ, מצליח מתקדם להיות מ”פ  בתפקיד זה אינו מצליח אבל שם הוא נשאר מבזבז ומתבזבז ואינו תורם דבר, לדעתי זה מה שקרה לישראל כץ, רצה להתקדם מעמדת שר תחבורה מצליח למשרת שר חוץ, לצבור עוד נקודה בקורות החיים שלו ומה קרה? כלום ושום דבר, חנוט בחליפה , חנוק בעניבה אין לו שום משקל במשרד החוץ, ראש הממשלה מנטרל אותו בגסות ואיך אומרים בשכונה ? לא סופר אותו מטר, סתם יושב שם עם מינוי ריק מתוכן מתוך מחשבה שזה יזניק אותו למשרת ראש ממשלה אם וכאשר, יש לי תחושה שהתפקיד הנוכחי לא יתרום לו דבר, אגב רק לשם התזכורת יצחק רבין ז”ל הגיע למשרת ראש הממשלה בקדנציה הראשונה שלו ממשרת שר העבודה.

אכן העיקרון הפיטרי תקף גם בממשלת ישראל.