גרד מולר על ערש דווי

בזמן האחרון ענקי הכדורגל מהעבר נמצאים בכותרות, פלה בן 80 ולהבדיל מארדונה עבר ניתוח להסרת קריש דם מראשו, בובי צ’רלטון חולה בדמנציה ואתמול נודע שגרד מולר חלוצה האגדי של נבחרת גרמניה נמצא על ערש דווי וימיו ספורים.

גרד מולר צרוב בזכרוני שנים רבות, מה לעשות אני אוהב כדורגל ואוהב מסעות בזמן, השנה 1974 (וואללה 46 שנים , היסטוריה) אליפות העולם בכדורגל מתנהלת בגרמניה, נבחרת הולנד נבחרת הפלא מלהיבה, עם כוכבים כמו יוהאן קרויף, ריסינברק, ניסקנס, ארי האן בהדרכת המאמן מיכאלס הפגינו את מה שכונה “טוטאל פוטבול” אני כישראלי וכחובב כדורגל ייחלתי לנצחונה של הולנד להפסדה של גרמניה במשחק הגמר.

ההתרגשות בארץ הייתה עצומה , רובנו הפכנו להיות הולנדים, איך אפשר אחרת?, המשחק נפתח נהדר כבר בדקה השנייה הולנד הובילה, אין טוב מזה, הכל נראה טוב, אבל איך אמר גארי לינקר (חלוץ עבר של נבחרת אנגליה)  בהזדמנות אחרת ? “כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף גרמניה מנצחת” , יכולתי לנדוד בזמן לאליפות העולם בשנת 1954 , לגמר הגיעה גרמניה ומולה “נבחרת הפלא” ההונגרית שעשתה בכל משחק ככל העולה על רוחה, עם שחקנים כמו פושקש (נדמה לי ששדה התעופה בבודפשט קרוי על שמו), בוז’יק, קוצ’יש ברור שהונגריה תזכה, אבל גרמניה כמו גרמניה מנצחת ומחסלת את החלום ההונגרי, את החלום של הכדורגל היפה, וחזרה ל – 1974, הולנד הובילה, אבל גרמניה ניצחה , את שער הניצחון הבקיע גרד מולר, עד היום אני חש את כאב הלב שחשתי עם הבקעת השער, יש לי את “הסרט בראש” איך הובקע השער, ראיתי אותו בזכרוני פעמים רבות, אני יכול לראות אותו גם היום.

לא אשכח את גרד מולר לעולם, נכון מהצד הלא נכון אבל כחובב ספורט הגון אני יודע להעריך את השחקן גם אם הוא מהצד השני של המתרס.

ובשולי השוליים של אליפות 1974, איך יודעים שאני חבר טוב ?, מאד פשוט יש מבחן עליון, בזמן האליפות התחתנו חברים טובים שלי, שלנו , רונית וגדעון יניב (הידוע כיניב הגדול) , למרות שהחתונה עלתה לי בהפסד צפייה באחד המשחקים של אותה אליפות לא היססתי והגעתי לחתונה וללא שום תחושת החמצה, אכן חברות.